CentrumEduMed Zdrowie Orteza stawu biodrowego – właściwości i zastosowanie produktu
Orteza stawu biodrowego – właściwości i zastosowanie produktu
0

Orteza stawu biodrowego – właściwości i zastosowanie produktu

0

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów znajdujących się w ludzkim organizmie. Ponadto jako narząd ruchu umożliwia sprawne poruszanie się przez całe nasze życie. Jednocześnie, z uwagi na intensywność eksploatacji i zależność od zewnętrznych bodźców, niestety najszybciej się zużywa. Ból w jego okolicach może sygnalizować chorobę zwyrodnieniową, infekcję lub uraz mechaniczny. W przypadku stawu biodrowego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie problemu i podjęcie działań rehabilitacyjnych lub specjalistycznego leczenia.

Zmiany w stawie biodrowym

Mechanizm stawu biodrowego uzależniony jest od chrząstek, które wprawiają go w ruch, a jednocześnie są najbardziej narażone na oddziaływanie sił powodujących jego odkształcanie lub degradację. Tkanka miękka stawu biodrowego jest podatna na uszkodzenia wynikające choćby z nadwagi, noszenia ciężarów, nadmiernego wysiłku fizycznego czy wielogodzinnej pracy stojącej. Wszystkie wspomniane czynniki przyczyniają się do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Przed pogłębianiem się schorzenia zapewne uchroni prawidłowa diagnostyka, kompleksowe leczenie z wykorzystaniem ortezy stawu biodrowego, długotrwała rehabilitacja, a czasem operacja chirurgiczna.

Orteza stawu biodrowego – zastosowanie

Ortezę stawu biodrowego zaleca się zwłaszcza w przypadku urazów narządu ruchu lub postępujących zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej stosuje się je jako sprzęt do rehabilitacji domowej po przebytej plastyce lub wymianie biodra. Orteza stanowi też ważny element w procesie nauki chodzenia po operacjach okolic stawu oraz wówczas, gdy pacjentowi niezbędna jest już endoproteza.

Zadaniem ortezy stawu biodrowego jest skuteczne, ale nieinwazyjne unieruchomienie stawu i kontrolowanie ruchu w granicach wyznaczanych przez to narzędzie. Niezwykle ważną rolę odgrywa u osób, u których stwierdzono już przypadłość chroniczną niestabilności całego biodra. Orteza pionizuje sylwetkę, kontroluje zakres ruchu oraz umożliwia poruszanie się bez ryzyka zwichnięcia stawu.

Orteza, jako sprzęt do rehabilitacji domowej, stosowana jest u pacjentów wymagających leczenia przykurczy ortopedycznych lub neurologicznych. Ważną rolę odgrywa u dzieci z wrodzoną dysplazją stawu biodrowego. Metoda ta stosowana od dziesięcioleci umożliwia podjęcie skutecznego leczenia nawet u noworodka. Orteza stawu biodrowego dla noworodka może mieć wersję pasa biodrowego lub „kosza” z przedłużeniem na jedną lub dwie kończyny. Większość tego rodzaju urządzeń oferowanych przez specjalistyczne sklepy rehabilitacyjne wyposażona jest w regulację kąta zgięcia i odwodzenia nogi.

Rehabilitacja i leczenie

Leczenie urazów stawu biodrowego czy rehabilitacja zmian zwyrodnieniowych stanowi długotrwały proces, dlatego przed wyborem ortezy niezbędna jest specjalistyczna konsultacja z lekarzem ortopedą. Renomowany sklep rehabilitacyjny zapewne dysponuje nowoczesnymi modelami, które wykonane są z lekkich i oddychających materiałów, które nie obciążają układu kostnego, a konkretnie najbliżej położonych mięśni oraz wiązadeł. Konstrukcja ortezy odpowiedzialna za prawidłową pozycję stawu w ruchu powinna być w pełni ergonomiczna, a więc wygodna i umożliwiająca samodzielną zmianę poszczególnych parametrów.

Każdy długotrwały ból w okolicach stawu biodrowego może oznaczać nieodwracalne zmiany bądź schorzenia, wymagające podjęcia właściwego leczenia oraz odpowiednich działań rehabilitacyjnych. Specjaliści bardzo często zalecają w takich przypadkach ortezy stawu biodrowego, które pionizują sylwetkę i chronią chorego przed urazami.

źródło: wzso.pl – sklepy ortopedyczne Warszawa

Rate this post
Reklama ubrania medyczne