Ta uciążliwa dolegliwość zaczyna się bardzo niewinnie. Jest to lekki ból podczas chodzenia, który z biegiem czasu staje się coraz większy i zaczyna doskwierać podczas odpoczynku i snu. Ból jest o tyle nieznośny, że podczas ruchu zanika i pojawia się po krótkim odpoczynku. Ostroga piętowa, bo o tej chorobie stóp mowa, może przerodzić się w coś poważniejszego, co w skrajnych przypadkach leczy się operacyjnie.
Co jest przyczyną?
Ostroga piętowa kształtuje się wskutek przewlekłego zapalenia pojawiającego się między kością piętową a rozcięgnem piętowym. To miejsce szczególnie obciążone podczas chodzenia czy biegania, pracuje bowiem nieustannie, rozluźnia się i napina bez przerwy.
Zmiany zwyrodnieniowe związane z ostrogą piętową mogą wynikać na przykład z nadwagi i nadmiernego oraz długotrwałego przeciążenia stopy. Może więc to zbędne kilogramy, a może rozpoczęłaś zbyt intensywne treningi biegowe bez wcześniejszego przygotowania. To jedna z najpopularniejszych dolegliwości wśród sportowców zajmujących się bieganiem, tenisem czy siatkówką. Może to być również kwestia noszenia niewłaściwego obuwia. Pamiętajmy, że obuwie musi być przede wszystkim wygodne i zapewniać odpowiednią amortyzację stopom, a nie być modne i ładne. Poświęcenie dla pięknego wyglądu może się skończyć bólem i to nie małym.
Należy pozbyć się złudzeń, że ostroga piętowa i związany z nią dokuczliwy ból minie. Może oczywiście okresowo maleć, ale to, że wróci jest bardziej niż pewne.
Czy to uleczalne?
Spokojnie, tę dolegliwość da się leczyć. Jeśli poczujesz ból, pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest zastosowanie zimnych okładów z lodu. Na pewno jednak należy pójść do lekarza specjalisty, w tym wypadku do ortopedy. U niego możesz zyskać wiedzę na temat ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu, a na pewno dostaniesz receptę na wkładki i skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym lepiej.
Jeśli przyczyną ostrogi piętowej jest nadwaga, na pewno wskazane jest zarzucenie kilku zbędnych kilogramów. Warto dodać, że nadwaga nie tylko źle wpływa na kondycję stóp, stawów i kości. Zachowanie odpowiedniej wagi jest bardzo ważne z punktu widzenia ogólnego stanu zdrowia.
Rehabilitacja lub zabiegi
W zależności od stopnia zaawansowania ostrogi piętowej konieczne będą wkładki ortopedyczne, zabiegi rehabilitacyjne lub operacja chirurgiczna. Pierwsze dwa elementy są wręcz obowiązkowe i dopiero, gdy one zawiodą w grę wchodzi ingerencja chirurga. Skierowanie na rehabilitację możesz uzyskać tylko od ortopedy. Zwykle przepisuje on ultradźwięki, jonoforezę czy leczenie laserami. Najnowszą metodą jest leczenie ostrogi falami uderzeniowymi. Wszystkie te zabiegi są bezbolesne, ale jeśli chcesz się leczyć państwowo, musisz się uzbroić w cierpliwość. Leczenie prywatne możliwe jest od ręki, jednak należy wówczas przygotować się na niemały wydatek.