CentrumEduMed Zdrowie Próchnica zębów – fakty i mity
Próchnica zębów – fakty i mity
0

Próchnica zębów – fakty i mity

0

Próchnica zębów to bardzo powszechna choroba cywilizacyjna, z powodu, której cierpi około 5 miliardów ludzi na całym świecie. W Polsce szacuje się, że już nawet 90% społeczeństwa jest zarażonych tą chorobą. Próchnica zębów polega na demineralizacji twardych tkanek zęba, w konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych miazgi zębowej oraz tkanek odpowiedzialnych za utrzymanie zęba w kości szczęki. Zaawansowana próchnica często wymaga leczenia kanałowego zęba, a czasami jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja. Co warto wiedzieć o próchnicy? Oto kilka faktów i mitów na temat próchnicy.

Próchnica zębów jest zaraźliwa – FAKT

Próchnica zębów to choroba zakaźna! Wywoływana jest przez bakterie zamieszkujące jamę ustną, które żywiąc się cukrami, produkują niebezpieczne dla naszych zębów kwasy cukrowe. Próchnicą można zarazić się zarówno przez pocałunek, jak i poprzez używanie tych samych sztućców, co osoba cierpiąca na tę chorobę. Szczególnie narażone na zarażenie są małe dzieci, które próchnicę „otrzymują” często od nieświadomych rodziców.

Nieleczona próchnica nie wpływa na inne organy naszego ciała – MIT

Wielu z nas wydaje się, że choroby zębów to tylko defekt czysto kosmetyczny, który nie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niestety nie jest to prawda. Próchnica to ciężka choroba, która nieleczona może spowodować wiele problemów zdrowotnych oraz obciążyć nasze serce, nerki, wątrobę a nawet mózg. Próchnica zębów w zaawansowanym stadium może doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego, zajęcia nerwu wzrokowego czy też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, dlatego tak ważne jest leczenie zachowawcze zębów.

Próchnicę zawsze łatwo jest zauważyć – MIT

Jednym z pierwszych widocznych objawów próchnicy są niewielkie białe plamki umiejscowione na szkliwie zębów. Niestety nie zawsze choroba atakuje widoczne części zęba i może długo rozwijać się bez większych alarmujących objawów. Mówimy wtedy o tak zwanej próchnicy ukrytej, widocznej dopiero dzięki zdjęciom rentgenowskim. Aby ustrzec się przed taką odmianą próchnicy należy odwiedzać dentystę minimum raz do roku.

Nawet najmniejsze podejrzenie próchnicy należy skonsultować z dentystą – FAKT

Z uwagi, że próchnica jest chorobą szalenie zaraźliwą i niebezpieczna dla naszego zdrowia bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i konsultowanie z dentystą nawet najmniejszych obaw związanych z występowaniem tej choroby w naszej jamie ustnej. Podstawowym rodzajem działania zapobiegawczego próchnicy jest leczenie zachowawcze zębów. Polega ono na usuwaniu tkanek objętych chorobą i wypełnianie ubytków uzupełnieniem protetycznym. Bardziej zaawansowaną metodą jest leczenie kanałowe, które stosowane jest w przypadku głębokiej próchnicy. Polega na oczyszczaniu kanałów zębowych zajętych chorobą i ich wypełnieniu specjalnym materiałem zapobiegającym nawrotom próchnicy.

Próchnica zębów to prawdziwa plaga cywilizacyjna. Wpływa nie tylko na wygląd naszych zębów, ale również na funkcjonowanie całego organizmu i może być przyczyną wielu ciężkich chorób. Jest przy tym niezwykle zaraźliwa i dotyka ludzi w każdym wieku, w tym małe dzieci. To wszystko sprawia, że należy zwrócić szczególna uwagę na profilaktykę próchnicy, a każdą najmniejszą obawę dotyczącą tej choroby zgłaszać naszemu stomatologowi, który będzie miał możliwość szybkiego wdrożenia leczenia zachowawczego zębów.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne