CentrumEduMed Zdrowie Profilaktyka i metody leczenia żylaków kończyn dolnych
Profilaktyka i metody leczenia żylaków kończyn dolnych
0

Profilaktyka i metody leczenia żylaków kończyn dolnych

0

Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchniowych, których pojawienie się świadczy o rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi jest pojawienie się na skórze bolesnych stwardnień i zaczerwień, które oznaczają zapalenie żył lub zamknięcie żyły przez skrzep krwi. Najczęściej żylaki dotykają kobiet, rzadziej cierpią na nie mężczyźni, a prawdopodobieństwo występowania choroby rośnie wraz z wiekiem.

W sytuacji, gdy dochodzi do wystąpienia takich objawów, należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który zbada i określi charakter występujących zmian. Chirurg naczyniowy ocenia stopień nasilenia żylaków przeprowadzając profesjonalne badanie USD żył i tętnic z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie sprzętu. Po zbadaniu stanu i wydolności układu żylnego lekarz decyduje, jakie środki i metody leczenia zastosować. Profilaktyka początkowego stadium choroby polega na wzmocnieniu ścian żył i usprawnieniu odpływu krwi z nóg.

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Zaleca się tu nabranie określonych nawyków i zachowań w czasie pracy i w trakcie odpoczynku, polegających na wypoczywaniu z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca. Ponadto należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, wykonując krótkie ćwiczenia fizyczne oraz zachować odpowiednią dietę i prowadzić aktywność fizyczną – w szczególności zaleca się spacery, jazdę na rowerze i  pływanie. Farmakoterapia, podczas której stosuje się zalecane leki, przeciwdziała skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojowi limfatycznemu oraz poprawia napięcie ściany żylnej.

Zdarza się, że pacjenci muszą stosować leki przeciwzakrzepowe. Podczas leczenia drugą metodą – kompresoterapią stosuje się podkolanówki i rajstopy uciskowe oraz elastyczne i nieelastyczne bandaże, które są indywidualnie dobierane przez lekarza. Zastosowanie mają tu materiały o kontrolowanym stopniu kompresji, których zadaniem jest przeciwdziałanie obrzękowi i zastojowi limfatycznemu. Ucisk zmniejsza średnicę naczynia żylnego, co znacznie ułatwia powrót żylny.

Trzecią metodą stosowaną podczas leczenia żylaków kończyn dolnych jest skleroterapia, która polega na likwidacji żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcie chemicznych środków obkurczających. Stosuje się to zarówno we wczesnych przypadkach, całkowicie zastępując leczenie operacyjne, jak i jako uzupełnienie metody operacyjnej. Ostatnią metodą jest skorzystanie z operacyjnego leczenia, które polega na usunięciu zmienionych żylakowato naczyń i podwiązaniu niewydolnych perforatorów.

Łatwiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć, dlatego warto zastanowić się nad trybem i stylem życia, od którego zależy nasze samopoczucie i zdrowie, a co za tym idzie, należy rzucić palenie i wprowadzić aktywność fizyczną jako codzienny obowiązek. Jeżeli pojawi się uczucie ciężkości w kończynach dolnych, pajączki, bóle i obrzęki  – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i zasięgnąć fachowej porady. Porada lekarska gwarantuje dobór odpowiedniej metody leczenia ustalonej po wykonaniu kompleksowych badań diagnostycznych.

Źródło: Prywatna przychodnia Macromedica

Rate this post
Reklama ubrania medyczne