CentrumEduMed Zdrowie Stres w pracy zawodowych kierowców – jak go minimalizować?
0

Stres w pracy zawodowych kierowców – jak go minimalizować?

0

Wbrew pozorom w pracy kierowców zawodowych nie brak sytuacji stresogennych. Na pojawienie się stresu wpływają nie tylko wydarzenia na drodze, ale i presja czasu związana z przyjętym terminem realizacji zlecenia. Długotrwały stres może prowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń. Do tego dochodzi również sytuacja rozłąki z rodziną. Jakie są skutki takiej sytuacji? W jaki sposób minimalizować stres w pracy kierowców?

Skutki ciągłego stresu u kierowców

Szybkość wykonania zlecenia w przypadku kierowców uzależniona jest nie tylko od umiejętności, ale i od warunków panujących na drodze, pojawiających się utrudnień, tj. wypadki komunikacyjne czy okresowe prace remontowe. Te czynniki niejednokrotnie wydłużają czas potrzebny do wykonania zadania. Choć są one niezależne od kierowcy, mogą wzmagać stres w pracy – nieterminowe realizacje zleceń często wiążą się z koniecznością uiszczenia kary umownej.

Stres przekłada się na wiele dolegliwości: potęguje odczucie zmęczenia, znacząco obniża koncentrację, co może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia kolizji. Co więcej, stres przyczynia się do napięcia mięśni skutkującego odczuwaniem długotrwałego, przeciągłego bólu, występowaniem migren. Napięcie może powodować również obniżenie odporności organizmu.

Przeciwdziałanie skutkom stresu u zawodowych kierowców

Każdy kierowca zobowiązany jest do pozostawania w stałym kontakcie ze znajdującym się w firmie pionem logistycznym. Praca spedytorów i menedżerów floty wpływa na zwiększenie lub obniżenie komfortu pracy kierowcy. Logistycy odpowiedzialni są za kontakt z klientem, rozwiązywanie kwestii dotyczących załadunku oraz wyznaczenie trasy, którą musi pokonać kierowca. Producenci rozwiązań informatycznych dla firm transportowych wiedzą, jak ważną funkcję w przedsiębiorstwie pełni komunikacja z kierowcą.

WEBFLEET – narzędzie usprawniające komunikację między kierowcą a przedsiębiorstwem

WEBFLEET to narzędzie, które zrewolucjonizowało rynek. Nadrzędnym zadaniem systemu jest monitorowanie pojazdów floty, zaopatrywanie kierowców w aktualne mapy i ułatwienie komunikacji pomiędzy pracownikami firmy. Narzędzie pozwala uzyskać dostęp do kluczowych informacji umożliwiających skuteczne zarządzanie flotą pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu w dowolnej chwili można wpłynąć na przebieg trasy, pomijając w ten sposób utrudnienia komunikacyjne, które mogłyby opóźnić realizację zlecenia.

Wszystkie te usprawnienia przyczyniają się do zmniejszenia stresu u kierowców. Platforma zwalnia pracownika z części odpowiedzialności, pokazując aktualne zagrożenia i podpowiadając optymalne trasy. Kluczowy jest również wskaźnik ETA – kierowca ma dzięki niemu świadomość, jak dużym zapasem czasu dysponuje, by zrealizować zlecenie w określonym terminie.

Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku transportu dalekobieżnego. Kierowca w sytuacji zagrożenia może w ciągu kilku sekund skontaktować się z pracownikami firmy i poinformować ich o zaistniałej sytuacji. Spedytorzy mogą natomiast przypominać o zmianach w ruchu drogowym i kierować pracowników floty na lepsze, bardziej bezpieczne trasy.

WEBFLEET to rozwiązanie polecane każdemu, kto pragnie zwiększyć wydajność swojej firmy, dbając jednocześnie o komfort swoich pracowników. Funkcje platformy pozwalają w kompleksowy sposób zarządzać firmą transportową.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne