Stomatologia zachowawcza jest podstawową specjalizacją stomatologiczną. Podstawowym zadaniem stomatologa ogólnego jest profilaktyka oraz leczenie chorób zębów i przyzębia. Do właśnie do jego gabinetu udajemy się w celu wykonania kontrolnego badania stanu zębów oraz w celu wyleczenia zauważonego ubytku. Czym jeszcze zajmuje się lekarz ze specjalizacją ze stomatologii zachowawczej, dowiesz się z naszego artykułu.
Wizyty kontrolne u stomatologa
Podstawowym zadaniem każdego dentysty specjalizującego się w stomatologii zachowawczej jest przeprowadzanie badań kontrolnych stanu zębów pacjentów. Na takie badanie każdy pacjent powinien się zgłaszać co pół roku. W trakcie badania lekarz dokładnie ogląda każdy ząb, patrzy czy nigdzie nie widać bakterii próchnicowych i w zależności od tego w jakim stanie są nasze zęby, rozpocznie leczenie wykrytego ubytku lub ograniczy się do wykonania odpowiednich zabiegów profilaktycznych.
Leczenie choroby próchnicowej
Choroba próchnicowa zęba przed długi czas nie daje żadnych objawów, tzn. na początku rozwoju bakterii próchnicowych w jamie ustnej nie powodują one odczuwanie bólu, czy jakiegokolwiek dyskomfortu u pacjenta. Jeżeli pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną do stomatologa co pół roku, jest bardzo duża szansa, że nie dojdzie u niego do powstania żadnych ubytków w zębach.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Maxdent we Wrocławiu: Choroba próchnicowa może przebiegać w różnym tempie i w zależności od jej stadium na czym innym polega jej leczenie. Na początku próchnica jest widoczna na zębie jedynie w postaci lekkich przebarwień, które stomatolog może z łatwością usunąć, a następnie zabezpieczyć ząb preparatem z fluorem. Jeżeli w porę nie zauważymy próchnicy zaczyna się ona przedzierać w głąb zęba. Na początku zębiny, powodując tym samym powstanie ubytku, który dentysta musi wyczyścić, a następnie wypełnić plombą, a dalej w kierunku unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Na tym ostatnim etapie pacjent zgłasza się do dentysty już z bardzo silnym bólem i w takich przypadkach niezbędne jest leczenie kanałowe, które także wykonywane jest w gabinecie stomatologii ogólnej.
Profilaktyka chorób zębów
W gabinecie stomatologii zachowawczej nie zawsze jednak przeprowadza się leczenie zębów. Czasem wystarczy jedynie wykonanie kilku zabiegów profilaktycznych, które mają na celu dokładne wyczyszczenie naszych zębów z gromadzącego się kamienia (skaling) i płytki nazębnej (piaskowanie zębów) oraz ich dodatkowe zabezpieczenie przez rozwojem bakterii próchnicowych (fluoryzja, lakowanie i lakierowanie zębów). Wybór konkretnych zabiegów profilaktycznych zależy od tego w jakim stanie są nasze zęby i decyzje o wykonaniu zabiegów podejmuje stomatolog w trakcie wykonywania badania.