CentrumEduMed Zdrowie Zdrowie intymne po 40 – jak o nie zadbać?
Zdrowie intymne po 40 – jak o nie zadbać?
0

Zdrowie intymne po 40 – jak o nie zadbać?

0

Temat zdrowia intymnego wciąż jest niestety pomijany przez wiele kobiet i uważany za wstydliwy, mimo że dotyczy przecież nas wszystkich. Infekcje intymne, suchość pochwy, podrażnienia – to wszystko powszechnie spotykane kobiece problemy, którym można zapobiec, praktykując świadomą pielęgnację. Jest ona istotna na każdym etapie życia kobiety, także po czterdziestce, kiedy wiele z nas radzić musi sobie z menopauzą oraz zmianami, jakie powoduje w naszym ciele. Jak zadbać o zdrowie intymne w tym wieku?

Podstawy higieny i pielęgnacji stref intymnych

Miejsca intymne każdego dnia wystawiane są na działanie nieprzyjaznych czynników, takich jak detergenty, drażniące materiały, bakterie, czy wirusy. Jedną z rzeczy, która stanowi podstawę naturalnej ochrony miejsc intymnych, jest właściwe pH. Aby pomóc mu pozostać w normie, należy w codziennej pielęgnacji trzymać się pewnych podstawowych zasad, które przestrzegać powinna każda kobieta, aby przede wszystkim nie dopuścić do pojawienia się takich problemów, jak infekcje intymne czy podrażnienia.

Jak wyglądać powinna codzienna pielęgnacja miejsc intymnych? Przede wszystkim:

  • Nie należy myć miejsc intymnych zbyt często, wystarczy dwa razy dziennie. Wyjątkiem mogą być oczywiście dni, w których występuje miesiączka czy okresy upałów, kiedy więcej się pocimy.
  • Do mycia miejsc intymnych należy używać odpowiednich, przeznaczonych do tego delikatnych środków. Nie sprawdzi się tutaj zwyczajne mydło czy żel pod prysznic, ale płyn do higieny intymnej z odpowiednim pH, bez zapachu i z dodatkami łagodzącymi, jak np. wyciąg z rumianku czy aloesu.
  • Branie prysznica jest dla naszych miejsc intymnych zdrowsze niż długie kąpiele (także podczas miesiączek – gorąca kąpiel może nasilić krwawienie).
  • Miejsca intymne najlepiej myć dłońmi, a nie gąbkami czy myjkami, które mogą być siedliskiem bakterii i przyczyną nawracających infekcji intymnych. Absolutnie nie należy dopuścić do sytuacji, w której jednej gąbki używają dwie osoby! To samo dotyczy ręczników.
  • Okolice intymne należy myć od pochwy do odbytu. Kierunek odwrotny może powodować przenoszenie się bakterii i infekcje pochwy i czy układu moczowego.

Dodatkowo należy pamiętać, że zdrowie, także intymne, zaczyna się na talerzu. Dieta zbyt obfita w proste cukry, ułatwia grzybom i innym drobnoustrojom zasiedlanie się w naszych miejscach intymnych i szybki rozrost. Świeże warzywa i owoce, oraz produkty fermentowane wspomogą pracę całego naszego organizmu, także tych najbardziej wrażliwych, intymnych obszarów. Należy również unikać takich praktyk, jak irygacje pochwy, które dają jedynie złudzenie odświeżenia, a tak naprawdę wyjaławiają pochwę.

Menopauza i suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?

Kobiety po czterdziestce muszą mierzyć się z dodatkowym problemem, obok infekcji intymnych. Suchość pochwy po menopauzie może być bardzo dokuczliwa i przeszkadzać nie tylko w kontaktach intymnych, ale także w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ może powodować ból i dyskomfort. O ile w czasie seksu użyć można lubrykantów, o tyle suchość pochwy na co dzień zwalczać trzeba już na inne sposoby.

Ponownie, podstawą będzie zdrowa, zbilansowana dieta, bogata zwłaszcza w warzywa i owoce, oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Pomocą będą także tabletki na suchość pochwy. Można dostać na nie receptę, ale także znaleźć takie, które dostępne są od ręki. O ile nie usuną źródła problemu suchości pochwy, pomogą doraźnie poradzić sobie z jego nieprzyjemnymi efektami, ułatwiając zbliżenia oraz poprawiając komfort codziennego życia. Tabletki na suchość pochwy najczęściej zawierają w składzie kwas hialuronowy czy kwas mlekowy, z czego pierwszy odpowiada za poprawienie elastyczności i nawilżenia ścian pochwy, a drugi pomaga utrzymać prawidłowe pH, zapobiegając przy tym infekcjom.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne