Zastosowanie kompresorów bezolejowych w branży medycznej
Podawanie sprężonego powietrza to potrzeba występująca powszechnie w gabinetach stomatologicznych oraz pracowniach protetycznych, ale możliwości kompresora można rozszerzyć na całą branżę medyczną. Dlaczego sprężarka bezolejowa to najlepsze rozwiązanie dla specjalistów medycyny? Poniżej kilka słów wyjaśnienia.
Jakie właściwości posiadają kompresory bezolejowe medyczne?
Sprężarki bezolejowe podają powietrze bez żadnych zanieczyszczeń, a to kluczowe w przypadku obsługi pacjentów, czy materiałów wchodzących później w interakcję z ciałem. Nowoczesne urządzenia posiadają wysokiej klasy zabezpieczenia, w tym dobrze chronione okablowanie umożliwiające elastyczne ustawienie. Specjalistyczne kompresory bezolejowe medyczne wyróżniają się często powłokami antykorozyjnymi wewnątrz zbiornika, albo dodatkowym miejscem na narzędzia wykorzystywane przez operatora-lekarza.
Na jakich właściwościach kompresora warto się skupić przed wyborem?
- waga urządzenia – łatwość przenoszenia sprzętu to często jedna z najważniejszych zalet. Niektóre kompresory występują w wersjach kompaktowych, bardzo lekkich do ustawienia bezpośrednio przy łóżku pacjenta,
- pojemność zbiornika – od pojemności zbiornika zależy komfort podawania sprężonego powietrza. Określenie realnego zużycia to ważne założenie przed zakupem. Główna potrzeba to wykluczenie przestojów przy podawaniu powietrza,
- wymiary oraz generowany hałas – jeżeli kompresor pracuje w pobliżu pacjenta należy stawiać na modele ciche poniżej 60 dB i mniej. Dla operatora to również większy komfort przy ciągłej pracy ze sprężonym powietrzem. Jeżeli chodzi o wymiary im bardziej kompaktowy sprzęt, tym z reguły lepiej przy serwisowaniu, przestawianiu i szukaniu odpowiedniej konfiguracji roboczej,
- wydajność pompowania i ciśnienie robocze – w branży medycznej bardzo często zachodzi potrzeba przystosowania kompresora do parametrów pracy innych urządzeń, chociażby respiratorów, albo sprzętu anestezjologicznego.
Gdzie kompresory bezolejowe sprawdzają się najlepiej?
Sprężarki do celów szpitalnych podają całkowicie czyste powietrze, a producenci coraz częściej stawiają na zaawansowane systemy filtracji, czy wprowadzanie ruchomych uchwytów ułatwiających przemieszczanie. Kompresory bezolejowe w medycynie podają różne gazy powszechnie w trybie ciągłym, a zatem muszą charakteryzować się niezawodnością i jasnymi warunkami gwarancyjnymi. Przestój w działaniu urządzenia może oznaczać pogorszenie opieki, albo narażenie pacjenta na utratę zdrowia. Najpopularniejsze zastosowania kompresorów dotyczą gabinetów stomatologicznych, protetycznych, szpitali do podawania tlenu, w profilaktyce domowej chorób krążenia i płuc. Tlen dostarcza się również w inkubatorach.
Czy to dobra inwestycja?
Szpitale oraz inne placówki służby zdrowia korzystają z kompresorów bezolejowych praktycznie cały czas, dlatego od producentów wymaga się stałego poprawiania jakości i utrzymania sensownych warunków serwisowych. Jakość kompresora bezolejowego medycznego tak naprawdę ratuje życie i zdrowie, dlatego nie warto na takim zakupie oszczędzać.