Sprężarki powietrza wykorzystywane są nie tylko w dużym przemyśle, lecz swoje zastosowanie znalazły także w medycynie. Sprężarki medyczne stały się podstawowym wyposażeniem szpitali, gabinetów lekarskich oraz zakładów stomatologicznych. Ponieważ sprawą priorytetową jest zdrowie pacjentów, sprężarki muszą być w pełni bezpieczne. Największy wpływ na odpowiednią pracę medycznych sprężarek ma ich oprogramowanie oraz sterowanie. Poniższy artykuł szczegółowo omawia wszystkie czynniki, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby sprężarka do zastosowań medycznych była bezpieczna.
Na co zwrócić uwagę wybierając sprężarkę medyczną?
Sprężarki medyczne podlegają szczegółowej regulacji przepisów prawa europejskiego, dlatego w placówkach medycznych nie mogą być wykorzystywane przemysłowe sprężarki powietrza. Ewentualne niezastosowanie się do tych przepisów jest surowo sankcjonowane. W myśl norm prawnych powietrze, które dostarczane jest na potrzeby przemysłowe i medyczne, musi być rozdzielone. Ponadto sprężarki medyczne spełniać powinny surowe wymogi higieniczne oraz te związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentów. Ponieważ sprężarka to tylko jeden z elementów aparatury leczniczej znajdującej się w placówkach zdrowia musi być w pełni kompatybilna z pozostałymi urządzeniami, dzięki czemu usprawni i przyspieszy pracę personelu, co w medycynie ma kluczowe znaczenie. Najważniejsze jest więc zastosowanie odpowiedniego sterowania regulującego pracę sprężarki.
Dostosowany system pracy
Urządzenie, które przeznaczone jest do wykorzystywania w placówkach zdrowia, wyposażone jest w system redukujący ryzyko związane z wystąpieniem awarii i zakłóceniem pracy sprzętu. Profesjonalne sprężarki medyczne z uwagi na specyficzne warunki pracy, w jakich się znajdują, działają bardzo cicho, aby zapewnić pacjentom komfort i dobre środowisko do regeneracji zdrowia. Dodatkowe funkcje, jakie mają na to wpływ, to stłumiony oraz bezwibracyjny tryb pracy. Istotne znaczenie w przypadku sprężarki medycznej ma również umiejętność intuicyjnej pracy, która odciąży personel i umożliwi skoncentrowanie uwagi na wykonywaniu zabiegu.
Zastosowanie sprężarek medycznych
Jedną z podstawowych funkcji, jakie spełniają sprężarki medyczne, jest dostarczanie powietrza do aparatu anestezjologicznego oraz tak ważnych urządzeń, jakimi są respiratory, które wspomagają bądź całkowicie przejmują proces oddychania pacjenta. Wspomniane już wyżej zabezpieczenie sprężarki medycznej przed występowaniem awarii ma szczególne znaczenie w przypadku aparatury chirurgicznej, ponieważ z reguły napędzana jest powietrzem pochodzącym ze sprężarki medycznej. Pacjenci najczęściej spotykają się z wykorzystaniem sprężonego powietrza w medycynie podczas wizyty u stomatologa, gdzie ząb jest przez nie oczyszczany. Sprężarki medyczne przeznaczone są do bardzo wielu zadań, dlatego tak ważne jest zachowanie wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa. Ich praca może opierać się na wykorzystaniu oleju, lecz również popularnym rozwiązaniem są bezolejowe sprężarki powietrza.
Sprężarki medyczne to obecnie urządzenia, które stanowią integralny element wyposażenia każdej profesjonalnej placówki medycznej. Sprężone powietrze pozwala na sprawne przeprowadzenia zabiegów oraz podtrzymywanie funkcji życiowych pacjentów. Normy prawa europejskiego określają szczegółowe wymogi, jakie powinny charakteryzować sprężarki medyczne. Cechy te stanowią najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę, aby sprężarka do zastosowań medycznych spełniała wymogi bezpieczeństwa. Początek formularza