CentrumEduMed Uroda Czym jest ostuda? Jak się jej pozbyć?
Czym jest ostuda? Jak się jej pozbyć?
0

Czym jest ostuda? Jak się jej pozbyć?

0

Zwiększona ilość melaniny w formie uogólnionej lub skoncentrowanej jest jednym z częściej występujących schorzeń skóry. Nieregularne przebarwienia o ciemnobrązowym lub szarym kolorze to ostuda, nazywana również melasmą lub maską ciążową. O ile ostuda w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i życiu osoby, u które występuje, o tyle może stanowić duży problem natury estetycznej.

Czym jest ostuda i jakie są jej możliwe przyczyny?

Ostuda jest schorzeniem skóry, które występuje dość powszechnie i charakteryzuje się występowaniem szarych oraz jasno lub ciemnobrązowych plam. Najczęściej występują one w okolicach przedramion, szyi i na twarzy. Przebarwienia wyróżniają się nieregularnym kształtem i mocno wyróżniają się na tle zdrowej skóry. Plamy ciemnieją i rozjaśniają się w zależności od natężenia promieniowania słonecznego. Objawy choroby są więc zdecydowanie bardziej widoczne latem i mniej zimą, gdy zmniejsza się ekspozycja na słońce. Za powstawanie choroby odpowiedzialne mogą być różne czynniki, w tym predyspozycje genetyczne. Osoby produkujące większą ilość melaniny są znacznie bardziej narażone na jej wystąpienie. Ostuda może pojawić się również przy zaburzeniach hormonalnych i po kuracji preparatami fotouczulającymi. Może również towarzyszyć chorobom wątroby i tarczycy.

Ostuda w czasie ciąży

Jak już zaznaczono, ostuda nazywana bywa maską ciążową. Nazwa ta nadana jest schorzeniu nie bez przyczyny. Jako że jedną z przyczyn jej powstawania są zaburzenia hormonalne, w tym przede wszystkim zwiększona produkcja estrogenu i progesteronu, choroba ta często dotyka kobiet ciężarnych. Ponad połowa przyszłych mam może doświadczać problemów z przebarwieniami powstałymi w wyniku szalejącej gospodarki hormonalnej w połączeniu z ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż promienie UV prowadzą do stymulacji produkcji melaniny, czyli wspomnianego wcześniej barwnika w skórze.

Jak leczy się ostudę?

Nie ma medycznych przesłanego do tego, by podejmować leczenie ostudy. Schorzenie to nie jest niebezpieczne, a dla osób które się z nim zmagają stanowi to problem natury estetycznej. W związku z tym w grę wchodzi tutaj przede wszystkim usuwanie przebarwień. Przy obecnym rozwoju medycyny estetycznej pacjenci mogą skorzystać z wielu zabiegów pomagających usunąć lub skutecznie rozjaśnić przebarwienia. Mowa tu o zabiegach z użyciem lasera, mikrodermabrazji, czy peelingach chemicznych. Możliwe jest również stosowanie preparatów rozjaśniających opartych np. na działaniu witaminy C czy kwasu glikolowego.

Ostuda to niegroźne schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem zmian na skórze. Mają one postać ciemniejszych plam i atakują głównie twarz, szyję i przedramiona. Aby zniwelować lub pozbyć się problemu można skorzystać z możliwości medycyny estetycznej i zabiegów kosmetycznych oraz stosować preparaty z substancjami rozjaśniającymi przebarwienia.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne