CentrumEduMed Edukacja i Nauka Dodatek za pracę w nocy – wszystko, co warto wiedzieć
Dodatek za pracę w nocy – wszystko, co warto wiedzieć

Dodatek za pracę w nocy – wszystko, co warto wiedzieć

0

Większość z nas nie orientuje się, ile wynoszą poszczególne dodatki pracownicze. Przyglądając się działaniom wielu firm z pewnością natrafilibyśmy na sporo niezgodności w działach kadrowo-płacowych. Tymczasem rok 2019 powinien kojarzyć się dobrze wszystkim osobom pracującym, gdyż wiąże się on ze wzrostem płacy minimalnej. Wiele osób wykonuje swój zawód również na tzw. „nocnych zmianach” . Na myśl przychodzi więc jedno pytanie. Czy bonusy za godziny przepracowane w porze nocnej również uległy zmianie?

Pora nocna w zakładach pracy

Według 1517 § 1 k.p. jest to okres 8 godzin między 21:00 a 7:00 rano. Pracodawca może również sam ustalić przedział czasowy zaliczający się do pory nocnej. Musi on być zapisany w regulaminie pracy bądź w układzie zbiorowym. Kwota dodatku zależna jest od ilości przepracowanych w tym okresie godzin. Zmianę nocną trwającą powyżej 8 godzin mogą wykonywać jedynie pracownicy odpowiedzialni za podejmowanie kluczowych dla firmy decyzji, chroniący mienie, zdrowie współpracowników bądź specjaliści odpowiedzialni za usuwanie awarii.

Nocna zmiana nie dla każdego

Wykonywania pracy w nocy zabrania się:

  • kobietom w ciąży,
  • osobom niepełnoletnim,
  • osoby opiekujące się dziećmi do 4 roku życia (chyba że wyrażą zgodę),
  • osoby niepełnosprawne, które nie uzyskały zgody lekarza.

Ile wynosi dodatek?

Za pracę w nocy możemy otrzymać dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej. Mowa oczywiście o wyliczeniach na podstawie tzw. najniższej krajowej, która w 2019 r wynosi 2250 zł brutto. Kwota dodatku, w zależności od liczby godzin, które możemy przepracować w poszczególnych miesiącach, waha się między 2,45 zł a 2,96 zł. Należy się on każdemu pracownikowi. Zarówno pracującym regularnie w takim przedziale czasowym oraz tym sporadycznie podejmującym pracę w nocy. Przypuszczać możemy, że dodatek będzie wzrastał w kolejnych latach, gdyż jest zależny od wynagrodzenia podstawowego, którego rząd zapowiedział podwyżki w ciągu najbliższych lat.

Jak obliczyć wysokość dodatku?

Aby dowiedzieć się ile wyniesie nasz dodatek godzinowy w danym miesiącu wystarczy dokonać prostego obliczenia, którego wzór przedstawiamy poniżej:

2250zł/x * 0,2 – gdzie x to liczba godzin przepracowanych w miesiącu.

Czy wszędzie kwota dodatku jest jednakowa?

O kwocie bonusu decyduje pracodawca. 20% to próg minimalny, którego zakład pracy nie powinien przekraczać. Jeżeli Twoja praca nie odbywa się w siedzibie firmy, dodatek może zostać zastąpiony ryczałtem. Decyzja uzależniona jest od postanowienia przełożonego.

Należy pamiętać, że godziny nadliczbowe i te mające miejsce w porze nocnej nie są określane jednym dodatkiem. W przypadku gdy długość naszej zmiany przekracza tę określoną w umowie o pracę, która ponadto odbywa się w porze nocnej, należą nam się dwa bonusy godzinowe.

Firmy coraz częściej korzystają z outsourcingu kadr i płac, który pozwala na redukcję kosztów i wzrost jakości usług z zakresu administracji kadrowej oraz obliczania wysokości należnej nam pensji. To rozwiązanie wygodne dla przedsiębiorców, którzy nie muszą martwić się o poprawność naliczania wynagrodzeń, zwłaszcza obecnie, kiedy co roku zmienia się stawka zasadniczego wynagrodzenia pracownika.

źródło: mddp-outsourcing.pl – biuro księgowe Katowice

Rate this post
Reklama ubrania medyczne