CentrumEduMed Psychologia Jak skutecznie walczyć ze zmęczeniem?
Jak skutecznie walczyć ze zmęczeniem?

Jak skutecznie walczyć ze zmęczeniem?

0

Nie lekceważ zmęczenia

Ciągły pęd, stres i niewielka ilość snu to charakterystyczne znaki naszych czasów. Do tego dochodzi nieumiejętność prawidłowego odpoczynku, bez którego niemożliwa jest regeneracja organizmu. Codzienne zmęczenie, jeśli nie będzie odpowiednio niwelowane relaksem, może przerodzić się w coś poważniejszego. Zespół chronicznego zmęczenia jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą próbują sobie poradzić naukowcy i lekarze. A zapada na nią coraz więcej osób. Jak zatem niwelować codzienne zmęczenie, by nie przerodziło się w coś poważniejszego?

Najlepszą metodą na zmęczenie jest oczywiście pozostanie w łóżku i beztroski relaks. Jednak ze względu na codzienne obowiązki, pracę, szkołę, dzieci czy dom jest to niemożliwe. Pozostają więc domowe metody na niwelowanie zmęczenia, które nie zaburzą codziennego rytmu i nie będą przeszkadzały w jednoczesnej pracy czy nauce.

Najważniejszy jest ruch

Po przebudzeniu nie warto od razu zrywać się z łóżka. Warto dać naszemu organizmowi czas na rozbudzenie i porządne rozciąganie. Gdy już wszystkie stawy i mięśnie będą rozciągnięte, przyda się chwila gimnastyki, która przygotuje nas na wyzwania nowego dnia. Poranna gimnastyka ma zbawienny wpływ na samopoczucie, nie wspominając już o kondycji fizycznej. Gimnastyka poranna pobudza również krążenie i dodatkowo rozbudza.

Zimny prysznic?

Po porannej gimnastyce przyda się orzeźwiający chłodny prysznic. Branie gorącego prysznica z rana oczywiście też jest dobrym pomysłem, ale ciepła woda wpływa usypiająco. Zimna woda rozbudzi nas skutecznie. Pod prysznicem warto mieć również żel pod prysznic o intensywnym, pobudzającym zapachu cytryn lub kawy.

Dieta

Do znudzenia będziemy powtarzać, że jedzenie jest paliwem dla naszego ciała i to jak oraz co jemy wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jeśli nie będziemy przywiązywać do tego wagi, nasz organizm nie będzie w stanie dać z siebie 100% energii. Rankiem przede wszystkim należy pamiętać o zjedzeniu śniadania. Wiele osób, spiesząc się rano do szkoły lub do pracy, zapomina o tym najważniejszym w ciągu dnia posiłku. Będąc w pracy, zrezygnujmy z drożdżówek i batoników. Zapełnią one oczywiście żołądek, ale nie jest to najlepsza opcja do wyboru. Najlepiej w pracy zjeść kanapkę ze świeżego chleba razowego z sałatą, wędliną i warzywami sezonowymi. Dobrym pomysłem będzie wzbogacenie diety o większą ilość warzyw i owoców, które są naturalnymi dostawcami witamin i minerałów do organizmu.

Jeszcze raz ruch i świeże powietrze

Jeśli tylko się da spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Spokojny spacer z psem po parku lub zwykła wędrówka pozwoli nam ochłonąć, a także trochę pomyśleć.

W razie problemów – skonsultuj się z lekarzem

Jeśli domowe sposoby nie pomagają i nadal cierpicie na przewlekłe zmęczenie, nie lekceważcie tego. Odczuwanie ciągłego zmęczenia może być przejawem czającej się choroby. Dbajmy o nasze zdrowie, a w takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne