CentrumEduMed Zdrowie Profilaktyka i higiena jamy ustnej to mniej stresu w gabinecie lekarskim
Profilaktyka i higiena jamy ustnej to mniej stresu w gabinecie lekarskim
0

Profilaktyka i higiena jamy ustnej to mniej stresu w gabinecie lekarskim

0

Właściwa profilaktyka i higiena jamy ustnej to kilka czynności, których wykonywanie sprawi, że nasze zęby oraz błona śluzowa będą zdrowe. Dzięki kilku prostym zabiegom, takim jak regularne mycie oraz czyszczenie zębów można zredukować ilość próchnicy w jamie ustnej, nawet o połowę. Warto pamiętać, że zęby rosną tylko raz w życiu i należy o nie dbać szczególnie dokładnie. Skuteczna profilaktyka sprawia, że ewentualne wizyty u dentysty mają raczej charakter rutynowej kontroli i nie są długotrwałymi zabiegami, jakie często muszą przechodzić osoby, które w przeszłości zaniedbały swoje uzębienie.

Czy potrafisz myć zęby?

Wbrew pozorom wiele osób wykonuje tę czynność nieprawidłowo. Zazwyczaj robią to zbyt pośpiesznie, a celem jest raczej odświeżenie oddechu, zamiast wyczyszczenia zębów z resztek pokarmu.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno odbywać się min. 2 razy dziennie. W tym celu warto korzystać z miękkich lub średnio twardych szczoteczek. To dzięki nim nie podrażnimy dziąseł. Warto też pamiętać, żeby nie szczotkować zębów zbyt energicznie, a wspomnianą szczotkę wymieniać co trzy miesiące

Ważnym elementem profilaktyki jamy ustnej jest dobór odpowiedniej pasty do zębów. Tu jednak zdanie są mocno podzielone. Jedni są zadeklarowanymi zwolennikami past z fluorem, drudzy z kolei twierdzą, że pierwiastek ten szkodzi zdrowiu. Dobra pasta do zębów to taka, która przede wszystkim nie ściera szkliwa.

Co ciekawe, niejednej osobie wydaje się, że potrafi starannie myć zęby, lecz można to sprawdzić. W gabinetach dentystycznych jest możliwość, aby pokryć świeżo umyte zęby specjalnym preparatem. Wybarwia on płytkę nazębną i po wypłukaniu ust zostaje usunięty. Wówczas dentysta lub higienistka może zobaczyć, które z miejsc powinny być staranniej wyczyszczone.

Chcesz uniknąć częstych wizyt u dentysty? Korzystaj z nici dentystycznych

Szczotkowanie jest bardzo ważne, lecz samo nie wystarczy. Należy korzystać także ze specjalnych nici, dzięki którym można skutecznie wyczyścić przestrzenie między zębami oraz krawędzie dziąseł. To w tych miejscach zawsze gromadzą się resztki jedzenia, a ich z kolei szczoteczka nie jest w stanie wyczyścić. Zaleca się używanie nici raz dziennie. Już to wystarczy, by usunąć osad, zanim stwardnieje, a później przemieni się w kamień. Po czterdziestu ośmiu godzinach następuje bowiem mineralizacja zęba, która to jest pierwszym etapem powstawania próchnicy. Podobnie jak w przypadku szczoteczki do zębów, nić dentystyczną także trzeba odpowiednio dobrać. Tu warto pamiętać, aby miała odpowiednią grubość.

Im zdrowsze zęby, tym mniej stresu w gabinecie dentystycznym

Higiena jamy ustnej nie polega jedynie na codziennym myciu oraz czyszczeniu zębów. Równie ważne są posiłki, które na co dzień spożywamy. Aby cieszyć się silnymi, zdrowymi zębami trzeba dbać o codzienną suplementację wapnia. Badania wskazują, że Polacy spożywają go w bardzo małych ilościach. Nierzadko jest to jedynie pięćdziesiąt procent optymalnej dawki.

Profilaktyka jamy ustnej powinna być codzienną rutyną. Warto posiłkować się także płynami do płukania ust i korzystać z nich w wersji rozcieńczonej lub nie – tu dużą rolę odgrywać będą zalecenia producenta.

Inspirowane: Bianco.eu.com – leczenie kanałowe Wilanów

5/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne