Praca programistów narosła przez lata wieloma mitami. Wśród ogółu społeczeństwa utarł się kreowany w filmach akcji obraz, programisty jako otyłego samotnika, siedzącego w zawalonym pudełkami po pizzy i częściami komputerowymi, zaciemnionym pokoju, mający za chwilę włamać się do tajnych serwerów rządowych. Tego typu stereotypy jednak nie mają się nijak to rzeczywistości. Jakie są najczęstsze mity na temat programistów?
Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat programistów jest wyobrażenie, że są oni specjalistami potrafiącymi naprawić komputer. Ludzie nie mający styczności z branżą IT, często lubią wrzucać specjalistów z jej różnych działów do jednego worka z napisem „informatyk”. Choć większość programistów pracując na co dzień na komputerach ma ogólne pojęcie na temat nowych technologii, pamiętajmy, że nie każdy z koderów posiada wiedzę i umiejętności jakimi charakteryzują się pracownicy helpdesku.
W powszechnej opinii panuje przekonanie, że programiści to osoby otyłe, nie uprawiający sportów. Choć otyłość jest jedną z chorób zawodowych osób wykonujących prace biurowe, mit ten nie ma dużego przełożenia w rzeczywistości. Oczywiście, że zdarzają się otyli programiści, ale również możemy spotkać otyłych księgowych, hydraulików, czy lekarzy. Obecnie panujący trend zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej, dotknął także branżę IT. Wśród programistów również znajdziemy zapalonych biegaczy, czy osoby trenujące sporty siłowe. Świadomość tego, że dzięki aktywności fizycznej łatwiej będzie znosić się trudy wielogodzinnego siedzenia przed komputerem oraz powszechne wsparcie pracodawców przez wdrażanie programów benefitowych pozwalających korzystać pracownikom z słowni, sprawia że coraz większa ilość programistów prowadzi zdrowy tryb życia.
Ostatnią łatką przypinaną często programistom jest mit określający ich jako nieumiejących się komunikować z innymi ludźmi samotników, nie zdających o własną prezencję. Choć z pozoru programowanie wydaje się zawodem, w którym nie trzeba komunikować się z innymi ludźmi i przejmować się dress codem, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Programiści jako członkowie zespołów muszą wykazywać się szeregiem umiejętności miękkich, takich jak umiejętności komunikacyjne. Często reprezentują oni firmę podczas spotkań z klientami, więc również dbają o swój wygląd by godnie prezentować swojego pracodawcę. Wysokie zarobki w branży IT oraz możliwość rozwoju zawodowego, sprawiają że szeregi programistów zasilają naprawdę bardzo różni ludzie. Nawet jeżeli część utartych stereotypów miała jakieś uzasadnienie, przez wiele lat rynek pracy IT zmienił się nie do poznania, a wraz z nim osoby, które go tworzą. W związku z tym mity te nie mają praktycznie żadnego odzwierciedlania w rzeczywistości.
Źródło: TeamQuest.pl