CentrumEduMed Dieta Przyczyny zgagi
Przyczyny zgagi

Przyczyny zgagi

0

Choć zgaga wydaje się bardzo popularnym i dla wielu z nas nawet nieistotnym dyskomfortem płynącym z przewodu pokarmowego, to może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich nie są chwilową niedyspozycją czy zwykłą niestrawnością. Mogą świadczyć również o poważnej chorobie.

Główne przyczyny zgagi

Podstawową przyczyną zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku, która została już wstępnie strawiona, a tym samym wymieszana z kwasami solnymi. W efekcie pojawia się bardzo nieprzyjemne uczucie pieczenia lub palenia w przełyku, któremu najczęściej towarzyszy kwaśne odbijanie.

Kolejną przyczyną powstania sporadycznego pieczenia w przełyku jest zwykłe przejedzenie lub wypicie zbyt dużej ilości alkoholu. Wtedy zgaga pojawia się mniej więcej do pół godziny po posiłku i po pewnym czasie samoistnie mija. Może wystąpić także wtedy, gdy zjemy za dużo słodyczy lub wypijemy za dużo napojów z kofeiną. Równie niekorzystnie działają napoje gazowane, które poniekąd zwiększają ciśnienie w żołądku i powodują zgagę.

Innymi przyczynami, ale na pewno o wiele poważniejszymi, są choroby. Niektórzy pacjenci cierpią z powodu wad wrodzonych, które doprowadzają do częstej, zazwyczaj codziennej zgagi. Mogą to być zaburzenia trawienia związane z wydzielaniem soków żołądkowych lub poważniejsze schorzenia, jak np. przepuklina roztworu przełykowego.

Zgaga wynikiem złego stylu życia

Wiele osób cierpi na nawracającą zgagę z powodu prowadzenia niezdrowego stylu życia, pozbawionego jakiegokolwiek ruchu i bazującego na spożywaniu żywności wysoko przetworzonej. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze tak niehigieniczne dla naszego organizmu zachowania, jak palenie papierosów na czczo, picie dużej ilości alkoholu lub mocnej kawy, to trudno się dziwić temu, że nasz układ trawienny przestaje funkcjonować prawidłowo. U niektórych osób może dojść do dodatkowego nasilenia objawów w wyniku noszenia zbyt ciasnych ubrań, przede wszystkim wąskich spodni, pasków i rajstop, które uciskają i tak już bardzo obciążony żołądek (źródło: http://www.controloccontrol.pl/zgaga/leczenie-zgagi).

Poznając podstawowe i najczęstsze przyczyny zgagi można łatwo zdiagnozować źródło problemu, a tym samym podjąć szybkie i efektywne kroki, które przyniosą widoczną poprawę. Wiele osób twierdzi, że dopiero wtedy, jak pozbyli się uciążliwej zgagi, to zauważyli jak komfortowe i przyjemne jest życie bez codziennych problemów trawiennych.

Rate this post
Reklama ubrania medyczne