CentrumEduMed Medycyna Tajniki dotyczące USG piersi. Jak badać piersi?
Tajniki dotyczące USG piersi. Jak badać piersi?
0

Tajniki dotyczące USG piersi. Jak badać piersi?

0

Badanie piersi to jedno z najważniejszych badań lekarskich każdej kobiety. Ma ono olbrzymie znaczenie. Profilaktyka pozwala wykryć zawczasu wszelkie niepokojące zmiany oraz umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, co w przypadku tego rodzaju chorób jest niezwykle istotne. Z drugiej strony, niezdiagnozowane objawy i niezauważony rozwój chorobotwórczy prowadzą do nieodwracalnych konsekwencji.

Przed przykrymi skutkami mogą nas ochronić jedynie systematyczne badania kontrolne. Każda kobieta powinna wykonywać taką kontrolę. Inaczej, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały – wówczas wizyta w gabinecie USG jest naszym obowiązkiem. Natychmiastowe USG piersi pozwoli wykluczyć ryzyko poważnych chorób oraz podjąć dalsze kroki. Badanie piersi (sutków), inaczej zwane sonomammografią, wykonuje się przy zastosowaniu ultradźwięków. W poniższym artykule dowiemy się, na czym polega badanie USG piersi, kiedy należy je wykonać oraz jak trzeba się do niego przygotować.

Dla kogo jest sonomammografia?

Badanie USG piersi, czyli sonomammografię, można bez żadnego ryzyka wykonywać każdej kobiecie. Przede wszystkim badanie ma zbawienny wpływ w przypadku młodych kobiet, dlatego też zaleca się, aby wszystkie panie w wieku do 40. roku życia badały się częściej i kontrolowały swoje zdrowie. W tej grupie wiekowej charakterystyczna dla kobiet jest przewaga tkanek gruczołowych nad tłuszczowymi. Ważne, aby jak najwcześniej wykluczyć ryzyko zachodzenia różnorodnych chorób.

Niepokojące objawy i wskazania do wizyty w gabinecie USG

Oprócz tego, że badanie ma w wielu przypadkach charakter kontrolny i profilaktyczny, istnieje grupa objawów, ze względu na które powinniśmy niezwłocznie udać się do gabinetu USG. Wśród podstawowych wskazań do wykonania badania USG piersi znajdują się kontrolowanie torbieli i przewodów mlekowych czy zapalenia gruczołów piersiowych oraz ropni. Bardzo ważną podstawą do wykonania badania jest wykrycie guzków, różnorodnych zgrubień, a także ból piersi. Innym niepodważalnym argumentem do profilaktycznego wykonywania USG piersi jest obciążony wywiad rodzinny. Jeżeli pacjentka podlegała już zabiegom, systematyczne badanie kontrolne powinno być naturalnym nawykiem.

Cele sonomammografii

Sonomammografia ma za zadanie ocenić budowę gruczołu oraz wykryć wszelkie zmiany. Badanie kontroluje również przewody mlekowe, tkankę podskórną oraz węzły pachowe. Specjalistyczna aparatura oraz fachowa opieka medyczna i certyfikowani lekarze zapewnią rzetelną kontrolę i pełnowartościowe oraz miarodajne wyniki badania.

Zalety i wartość badania USG piersi

Badanie USG piersi jest całkowicie bezbolesne, nieszkodliwe i bezpieczne dla każdego pacjenta. O ile mammografia (badanie radiologiczne) jako badanie rentgenowskie powinno być ograniczone, sonomammografia może być wykonywana dowolną liczbę razy. Musimy pamiętać na co dzień o samodzielnej kontroli piersi i obserwować ich strukturę oraz wykrywać dotykiem najmniejsze zmiany. Samobadanie jest zdecydowanie niewystarczające. Dopiero profesjonalna sonomammografia pozwoli uzyskać rzeczywisty i precyzyjny obraz. Każda choćby najdrobniejsza zmiana albo wyczuwalne zgrubienia to wyraźny sygnał do natychmiastowej diagnozy. Krótkie i proste badanie, a ma ogromne znaczenie!

Badanie USG piersi (sutków) różni się od znanej i powszechnej mammografii. Przede wszystkim sonomammografia jest nieszkodliwa i może być wykonywana przez każdą pacjentkę w każdym wieku i dowolną liczbę razy. Badanie powinno stanowić naturalną metodę profilaktycznego kontrolowania stanu swojego zdrowia. Jest nieocenione w wypadku pojawiania się wszelkich zmian w organizmie. Im szybciej postawiona diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne badanie piersi.

Więcej dowiedzą się Państwo na stronie: http://www.gabinetusg.com.pl

5/5 - (4 votes)
Reklama ubrania medyczne