Peeling chemiczny w kontekście leczenia trądziku
Trądzik to poważny problem, który w znacznym stopniu wpływa na samoocenę i dobre samopoczucie osoby borykającej się z nim. Kiedy większość środków zawodzi, warto zdecydować się na peeling chemiczny. Jego efekt może przerosnąć wszelkie oczekiwania.
Skąd się bierze trądzik
Trądzik jest schorzeniem wywoływanym przez kilka mechanizmów, w tym przez różnicowanie nabłonka meszków włosowych, wydzielania łojotoku i proliferacji keratynocytów. Te nakładające się na siebie procesy sprawiają, że ujścia mieszków włosowych blokują się, a to stwarza doskonałe warunki dla rozwoju mikroorganizmów.
-Wszystkie zmiany trądzikowe, zarówno niezapalne, jak i zapalne, zaczynają się dokładnie w ten sam sposób, a mianowicie jako małe zaskórniki. Z tego powodu, trzeba przywiązywać dużą wagę do zapobiegania ich powstawaniu – radzi ekspert reprezentujący Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm.
Peelingi chemiczne w leczeniu trądziku
Peelingi chemiczne zyskały dużą popularność nie tylko dzięki prostej aplikacji, ale przede wszystkim ze względu na dobre wyniki terapeutyczne. Polecane są zwłaszcza posiadaczom cery tłustej, skłonnej do trądziku. Pomocne bywają także w leczeniu trądziku pospolitego.
Tego rodzaju peeling stanowi uzupełnienie dla środków farmakologicznych, za pomocą których leczy się trądzik. Konkretnie stosuje się chemiczne peelingi powierzchniowe (roztworem Jessnera, kwasem trójchlorooctowym (TCA), kwasem glikolowym, salicylowym, pirogronowym lub migdałowym), także po zakończeniu leczenia.
Działanie peelingów chemicznych polega na złuszczaniu (eksfoliacji) naskórka oraz działaniu przeciwzapalnym. Co więcej, zwiększają one wchłanianie stosowanych miejscowo kosmetyków leczniczych oraz leków, a także rozpuszczają zaskórniki. Tym samym, działają bezpośrednio na przyczynę powstawania trądziku, co sprawia, że nie dochodzi do blokowania się ujść mieszków włosowych, ani do gromadzenia się łoju.
Jaki peeling chemiczny wybrać
W zależności od stadium zaawansowania zmian trądzikowych stosuje się następujące rodzaje peelingów chemicznych:
Rodzaj użytego peelingu powinien być dobrany w trakcie konsultacji z personelem zabiegowym.