Pielęgnacja soczewek kontaktowych – jak robić to dobrze?
Niezależnie od tego jakiego rodzaju soczewek używamy, ich pielęgnacja jest bardzo istotną sprawą. Przez cały dzień użytkowania zbierają się na nich zanieczyszczenia i drobnoustroje. Brak zachowania odpowiedniego poziomu higieny bardzo szybko może doprowadzić do reakcji alergicznych, a także infekcji, takich jak na przykład zapalenie spojówek. Aby temu zapobiec należy je codziennie czyścić. Czego do tego używać? Jakie zasady zachować? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Podstawa: czyste ręce
Zanim zabierzemy się za nakładanie lub zdejmowanie soczewek kontaktowych, należy dokładnie umyć ręce. Wszelkie substancje, drobinki i zanieczyszczenia, które na nich zostaną z całą pewnością przykleją się do wilgotnej powierzchni soczewki. Mogą ją nie tylko zabrudzić, ale także uszkodzić. Dlatego tak istotne jest dokładne umycie rąk ciepłą wodą i antybakteryjnym mydłem pozbawionym zapachów i barwników. Tanie mydła o wątpliwej jakości pozostawiają na rękach biały osad, który odbije się na powierzchni soczewki. Po umyciu, ręce należy do sucha wytrzeć najlepiej z pomocą ręcznika papierowego, ponieważ materiałowy może pozostawiać pojedyncze włókna na dłoniach.
Przed założeniem
Soczewki czyścimy także przed założeniem ich rano, po tym jak całą noc spędziły zamknięte w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem. Kładziemy soczewkę w zagłębieniu dłoni, tak, aby wklęsłą częścią dotykała dłoni. Drugą ręką opłukujemy ją i polewamy płynem, możemy także delikatnymi, okrężnymi ruchami palca przetrzeć jej powierzchnię. Warto pamiętać, że jeśli obawiamy się uszkodzenia soczewki, możemy korzystać z płynów, które nie wymagają dodatkowego pocierania. Wtedy po prostu przepłukujemy nim soczewkę, nie pocierając jej palcami. Następnie odwracamy soczewkę i powtarzamy proces ponownie. Wyczyszczona soczewka jest gotowa do założenia. Później całą procedurę powtarzamy z drugą soczewką.
Po zdjęciu
Gdy po całym dniu chcemy zdjąć już soczewkę, ponownie myjemy dokładnie ręce. Zdejmujemy soczewkę, opłukujemy ją płynem (płyny znajdziesz na soczewki24.pl), pocierając, jeśli zachodzi taka potrzeba. Potem przepłukujemy ją ponownie i umieszczamy w odpowiedniej komorze pojemnika. Cały proces powtarzamy z kolejną soczewką, na końcu pamiętając, aby szczelnie zamknąć pojemnik.
Nie zapominaj o pojemniku!
Wielu użytkowników soczewek dba o nie i czyści je z należytą troską, zapominając jednak o pojemniku, w którym spędzają one dużo czasu. To poważny błąd, ponieważ aby zapobiec rozwojowi bakterii, musi być równie czysty. Należy pamiętać o tym, że po założeniu soczewek wylewamy płyn, w którym przebywały i przemywany wnętrze pojemnika świeżym płynem. Później pozostawiamy go do wyschnięcia w miejscu, gdzie nie będzie narażony na obecność kurzu, sierści lub innych zanieczyszczeń. Gdy chcemy ponownie umieścić w nim soczewki, nalewamy do niego świeżego płynu tak, aby soczewki były całkowicie zanurzone. Pojemnik na soczewki jest rzeczą osobistą, podobnie jak szczoteczkę do zębów najlepiej wymieniać go co miesiąc.
Warto wspomnieć, że zarówno soczewki jak i pojemnik czyścimy tylko i wyłącznie przeznaczonym do tego płynem. Nie używamy wody, ani żadnych innych substancji ponieważ mogą zawierać w sobie zanieczyszczenia.
Słowo o soczewkach jednorazowych
Soczewek jednodniowych nie czyścimy, ani nie przechowujemy w pojemnikach. Po zakończonym dniu po prostu wyrzucamy je do śmietnika. Warto pamiętać o tym, aby zmieniać soczewki kontaktowe od razu po wyjściu z basenu lub kąpieliska, ponieważ mogą osadzać się na nich drobnoustroje z wody.