CentrumEduMed Medycyna Jakie są metody leczenia farmakologicznego nadżerki?
Jakie są metody leczenia farmakologicznego nadżerki?
0

Jakie są metody leczenia farmakologicznego nadżerki?

0

Nadżerka to zmiana w obrębie nabłonka szyjki macicy. Dotyka jedną kobietę na cztery. Ten często spotykany, choć nie do końca poznany problem doczekał się wielu metod leczenia. Jedną z nich są środki farmakologiczne. Kiedy są one stosowane do usuwania nadżerki? Czy ta metoda jest lepsza od pozostałych i jakie pacjentki odniosą z niej największe korzyści?

Jak można wyleczyć nadżerkę?

Nadżerki dzielimy na prawdziwe i rzekome. Te pierwsze są znacznie rzadsze i stanowią brak w nabłonku szyjki macicy. O wiele częściej występujące nadżerki rzekome to z kolei zmiany w nabłonku – zdrowa tkanka zastępowana jest zmienioną. Choć sama nadżerka nie jest groźna, to może przeistoczyć się w zmianę nowotworową, a rak szyjki macicy jest znacznie bardziej niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Dlatego nie należy zwlekać z pozbyciem się nawet niewielkiej nadżerki. Jakie są na to sposoby? Zapytaliśmy ekspertkę – lekarza ginekologa z gabinetu w Białymstoku.

Metoda leczenia powinna być dobrana do rodzaju i wielkości zmiany oraz stanu pacjentki. Obecnie dostępne środki to, oprócz leczenia farmakologicznego, usuwanie nadżerki na drodze koagulacji: chemicznej, kriokoagulacji, fotokoagulacji i elektrokoagulacji.

Dla kogo farmakologiczne leczenie nadżerki?

Metody te różnią się zasadą działania, skutecznością i czasem wracania do pełnego zdrowia. Jak to jest w przypadku usuwania nadżerki przy użyciu środków farmakologicznych?

Leki można stosować w przypadku nadżerek w początkowym stadium rozwoju, gdy nie dają jeszcze widocznych dla pacjentki objawów oraz gdy rozmiar zmian jest niewielki. Warunkiem jest także to, aby w badaniu cytologicznym w tkance nadżerki nie było zmian o charakterze nowotworowym. Najlepiej, aby kobieta nie miała jeszcze dzieci.

Rolą leków stosowanych do usuwania nadżerki jest oddziaływanie na tkankę tak, aby nastąpiło gojenie zmiany. Wykazują więc wielokierunkowe działanie: przeciwbakteryjne, odkażające i przeciwzapalne (szczególnie ważne, jeżeli nadżerce towarzyszy infekcja), ale też niszczące, aby usunąć zmienioną tkankę i umożliwić narastanie nowej, zdrowej.

Preparaty te przyjmują formę tabletek dopochwowych, globulek i płynów. Mogą zawierać zarówno substancje pochodzenia naturalnego (np. wyciąg z nagietka), jak i powstałe w laboratoriach: polikrezulen czy związki jodu.

W czasie leczenia ważna jest obserwacja. Jeżeli środki farmakologiczne nie przynoszą spodziewanego efektu, należy rozważyć sięgnięcie po inną metodę usuwania nadżerki.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *