CentrumEduMed Medycyna Jakie są metody leczenia farmakologicznego nadżerki?
Jakie są metody leczenia farmakologicznego nadżerki?
0

Jakie są metody leczenia farmakologicznego nadżerki?

0

Nadżerka to zmiana w obrębie nabłonka szyjki macicy. Dotyka jedną kobietę na cztery. Ten często spotykany, choć nie do końca poznany problem doczekał się wielu metod leczenia. Jedną z nich są środki farmakologiczne. Kiedy są one stosowane do usuwania nadżerki? Czy ta metoda jest lepsza od pozostałych i jakie pacjentki odniosą z niej największe korzyści?

Jak można wyleczyć nadżerkę?

Nadżerki dzielimy na prawdziwe i rzekome. Te pierwsze są znacznie rzadsze i stanowią brak w nabłonku szyjki macicy. O wiele częściej występujące nadżerki rzekome to z kolei zmiany w nabłonku – zdrowa tkanka zastępowana jest zmienioną. Choć sama nadżerka nie jest groźna, to może przeistoczyć się w zmianę nowotworową, a rak szyjki macicy jest znacznie bardziej niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Dlatego nie należy zwlekać z pozbyciem się nawet niewielkiej nadżerki. Jakie są na to sposoby? Zapytaliśmy ekspertkę – lekarza ginekologa z gabinetu w Białymstoku.

Metoda leczenia powinna być dobrana do rodzaju i wielkości zmiany oraz stanu pacjentki. Obecnie dostępne środki to, oprócz leczenia farmakologicznego, usuwanie nadżerki na drodze koagulacji: chemicznej, kriokoagulacji, fotokoagulacji i elektrokoagulacji.

Dla kogo farmakologiczne leczenie nadżerki?

Metody te różnią się zasadą działania, skutecznością i czasem wracania do pełnego zdrowia. Jak to jest w przypadku usuwania nadżerki przy użyciu środków farmakologicznych?

Leki można stosować w przypadku nadżerek w początkowym stadium rozwoju, gdy nie dają jeszcze widocznych dla pacjentki objawów oraz gdy rozmiar zmian jest niewielki. Warunkiem jest także to, aby w badaniu cytologicznym w tkance nadżerki nie było zmian o charakterze nowotworowym. Najlepiej, aby kobieta nie miała jeszcze dzieci.

Rolą leków stosowanych do usuwania nadżerki jest oddziaływanie na tkankę tak, aby nastąpiło gojenie zmiany. Wykazują więc wielokierunkowe działanie: przeciwbakteryjne, odkażające i przeciwzapalne (szczególnie ważne, jeżeli nadżerce towarzyszy infekcja), ale też niszczące, aby usunąć zmienioną tkankę i umożliwić narastanie nowej, zdrowej.

Preparaty te przyjmują formę tabletek dopochwowych, globulek i płynów. Mogą zawierać zarówno substancje pochodzenia naturalnego (np. wyciąg z nagietka), jak i powstałe w laboratoriach: polikrezulen czy związki jodu.

W czasie leczenia ważna jest obserwacja. Jeżeli środki farmakologiczne nie przynoszą spodziewanego efektu, należy rozważyć sięgnięcie po inną metodę usuwania nadżerki.

5/5 - (2 votes)
Reklama ubrania medyczne